Náš prvý výlet

Keďže náš 7. oddiel vĺčat Prešov oficiálne vznikol až v januári tohto roku, tak toto je náš prvý výlet. Naplánovaný na sobotu 31.1.2015 so zrazom o 10:00 hod. pred našou školou – ZŠ Prostějovská. Pôvodný cieľ výletu bol blízky kopec Bikoš, na ktorom sa rozprestiera „lesopark“. Tam sme mali poznávať prírodu, a prineseným ovocím a zeleninou pomôcť bylinožravým zvieratkám prežiť zimné obdobie. Keďže nastal odmäk a z krásnej snehovej prikrývky bola rázom „čvachtavica“. Všade samé mláky a blato. Toto by sme mali až za ušami za pár chvíľ, a preto bol výlet vzhľadom na počasie presmerovaný do mesta.
Na výlet prišlo 10 detí z nášho oddielu, prítomná bola aj Mima, no a Mirka a ja.
Pešou túrou po cyklistickom chodníku, cez most pri centrálnej kotolni a po Levočskej ulici sme sa dostali do centra mesta za nejakých 45 minút. Počas presunu sme poznávali ihličnaté stromy. Deti celkom dobre poznali borovicu, smrek, jedľu, tis, tuje a aj strieborný smrek. Na moje prekvapenie ich krásne rozpoznávali. Deti poznali aj listnaté stromy. Správne určili vŕbu aj brezu.
V meste sme sa rozprávali o Mlynskom jarku, o vodnej elektrárni a jej turbíne, a o vodnej pumpe v Kumšte. Potom sme prešli k súsošiu Immaculata na Trojici a pamätníku Caraffovho krvavého súdu. Deti zistili, kde bola prvá obecná škola, aký má názov a kto je patrónom rímsko-katolíckeho kostola. Tiež sme sa zastavili pri Neptúnovej fontáne a pamätníku 2. svetovej vojny. Potom sme sa presunuli do „záhrady umenia“ a pozreli si ako vyzerá strom Ginko. Po takejto prechádzke nám všetkým riadne vytrávilo a aj nôžky potrebovali oddych. Poslúžila nám k tomu klubovňa 49. zboru. Dali sme veľký pozor na schodoch pred vstupom, prekľučkovali sme pomedzi vedrá na chodbe (aj sme z nich vyliali vodu), a už sme sedeli v „teplučkej klubovni“. Nôžky oddychovali, ústočká papkali a očká obdivovali čo všetko skautíci nanosili do klubovne. Zaujali ich nástenky, hlavne prezývková vojna skautov a názvy družín. Tiež sa im páčili rôzne ručné výrobky, ktoré zdobili priestor a vytvárali tú správnu atmosféru skautskej klubovne.
Zahrali sme si niekoľko jednoduchých hier. Deti si oddýchli a boli očarené klubovňou. Ja som vedel, sa zase a viac utužil duch partie. Lepšie som spoznal povahy jednotlivých detí.
Späť ku škole sme sa vrátili autobusom MHD. Pred školou sa rozpútala pravá snehová vojna – guľovačka. Prichádzali rodičia pre deti a tým sa náš prvý skautský výlet skončil.
Myslím, že aj napriek mokrým topánkam, nám bolo fajn. Slniečko svietilo, nálada bola super a deti boli spokojné.