Ako sme zo Zbojníckeho hradu do kameňolomu na Sigorde išli

Ako sme zo Zbojníckeho hradu do kameňolomu na Sigorde išli

Deň s dátumom 26.4.2015, jednoducho nedeľa sa určil na výlet do neďalekého okolia nášho mesta. Stretli sme sa na zastávke MHD pri železničnej stanici. Do autobusu MHD linka č. 46 nastúpilo o 10:34 hod. 22 vĺčat, 3 skauti a 3 dospelí, a začal náš výlet. Prešli sme okolo HM Tesco, ponad rieku Sekčov, popri historických budovách solivaru, a potom do kopca až do obce Ruská Nová Ves na konečnú zastávku.

Hneď po vystúpení z autobusu sme sa vydali po červenej značke na hrad. Na cestu nám svietilo slniečko. Od zastávky až pod kopec sme si ukazovali a rozprávali sa o najbežnejších liečivých bylinkách. Počas stúpania do kopca sme si zahrali hry, ako je bomba, či potopa. Bolo veľmi teplo, a tak sme sa spotili nielen od výstupu na hradný kopec. Pod hradným bralom sme si povedali zopár slov o dobovom význame takýchto malých strážnych hradov. Na vrchol hradnej skaly sme nešli všetci naraz. Hore boli Samo a Miro, ktorí dohliadali na bezpečnosť vĺčat. Tie po trojiciach vystupovali nahor, po rozhliadnutí sa a pokochaní na krásnom výhľade, zase zostupovali po druhej strane dolu. Takto sa riziko úrazu eliminovalo na minimum, pretože Zbojnícky hrad už nemá hradby. Čo sa týka výhľadu, bol úžasný. Celé okolie doslova na podnose. Pod hradom obec Ruská nová ves, ďalej naše mesto Prešov. Sprava sa ukazovali Kapušanský hradný vrch s Kapušanským hradom, obidve Stráže, Čergovské pohorie, Šarišský hrad, pohorie Branisko a Bachureň, Šarišskú vrchovinu, Volovské vrchy a tiež Košickú kotlinu. Dokonca úplne na obzore bolo vidieť Vysoké Tatry. Pokochali sme sa všetci. Keď sme nasýtili duše krásnym výhľadom, na rad prišlo telo. Trošku sme načerpali energiu a hor sa na pochod.

Zbehli sme z hradu pod kopec, cez les sme si spravili skratku. Trošku sme poblúdili kým sme našli zelenú značku. Tá nás mala doviesť až do kameňolomu na Sigorde. Cestou sme zahliadli aj niekoľko srniek. Prešli sme popri chránenom území Kokošovská dubina, kde sme si porozprávali o jeho význame. Hneď „ za rohom “ bol cieľ nášho pochodu – starý kameňolom na Sigorde. Tam sme si zapálili kresadlom oheň, a opekali si špekáčiky. Ešte sme nestihli všetko podojedať, a už tu bolo prekvapenie. Každý poriadny skaut či vĺča získava vedomosti, poznatky a zručnosti, aby bol šikovnejší a múdrejší, a k tomu mu pomáhajú odborky. My sme vybrali ako našu prvú odborku pre vĺčatá „ Lesník “. Vybrali sme ju podľa štvrtého bodu zákona vĺčat. Do kameňolomu sme pozvali profesionálnych lesníkov p. Jána Demčáka a p. Jána Repku. Tí nám spravili prednášku o povolaní lesníka, o jeho práci, o starostlivosti o les, stromy a aj o zver. Vysvetlili ako vyrastie les od sadeničky stromčekov až po strom, ktorý je vhodný na ťažbu. Aký je rozdiel medzi hospodárskym lesom a lesom v chránenom území. Tiež porozprávali o starostlivosti o lesnú zver. Byť poľovníkom neznamená len loviť, ale aj starať sa. K svojej prednáške si doniesli aj parohy jeleňa a srnčie parôžky. Na záver nám predviedli praktickú ukážku sadenia stromčekov. Vyčistili priestor výsadby od trávy a rastlín, pokopali a pripravili pôdu a zasadili stromčeky. Nakoniec sme zasadené stromčeky poliali vodou. Za prednášku sme obom lesníkom poďakovali, a už sme utekali na autobus do Prešova.

Leto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *